FOLLOWER

siti

Terima kasih kerana melayari blog saya

Selasa, 10 April 2012


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 1

Tarikh / Hari     :  03.04.2012 ( ISNIN )                       Masa               : 8.15 – 9.15 pagi
Kelas               :  2 KAMIL                                                                                                      
Bil. Murid         : 30 orang
Mata pelajaran :  Bahasa Melayu
Tajuk/Unit 1     :  Amalan Pemakanan Yang Sihat – Makanan Seimbang

Objektif            :  Pada akhir pelajaran ini murid dapat:
1.      Membaca dan mengecam isi-isi penting daripada petikan yang dibaca.
2.      Memilih dan mengenal pasti jenis-jenis makanan seimbang.
3.      Mengelaskan maklumat dan memberikan jawapan yang betul pada lembaran yang diedarkan.

Pengetahuan sedia ada          : Manusia memerlukan makanan untuk hidup.
Konsep                                    : Zat makanan, makanan seimbang dan budaya hidup sihat.
Bahan                                      : Slide piramid makanan, kad-kad perkataan, buku teks
Nilai                                         : Kesederhanaan – mengambil makanan mengikut keperluan.
Kemahiran                              : Kemahiran berfikir:
                                                            - mengenal pasti idea utama dan idea sokongan.
                                                            - mengelaskan.
                                                            - membanding dan membeza.



                                                                                                                                                          
Langkah/Masa
Isi/Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Set Induksi
  (5 minit)
Makanan
Guru menayangkan slide piramid makanan.
Guru meminta murid menamakan  makanan yang dilihat.
Menerangkan kepentingan makanan kepada manusia.

Menamakan makanan yang dilihat.
Slide piramid makanan.
Kad gambar:
Roti, ikan, kentang
susu kotak, lobak
Perkembangan
Langkah 1
 (5 minit)

Langkah 2
 (15 minit)



Langkah 3
 (15minit)



Langkah 4
  (15 minit)
Makanan seimbang



Kepentingan
Makanan
seimbang


Kepentingan
Makanan
Seimbang


Zat-zat makanan

Menunjukkan carta piramid makanan sambil memberi penjelasan


Membaca petikan bersama murid.
Mendengar dan membimbing bacaan murid.
Berbincang nutrien dalam makanan – karbohidrat, protein, lemak, vitamin dan garam galian .

 Berbincang dan membimbing mengelaskan jenis-jenis makanan.



Memberi arahan untuk menjawab soalan.

Murid mendengar dan
bersoal jawab.


Membaca petikan dan bersoal jawab



Murid mengelaskan makanan secara berkumpulan.



Menulis maklumat makanan mengikut jenisnya.

Carta Piramid
Makanan


Petikan ,Kad Perkataan



Kad perkataan :
Roti, ikan, kentang ,susu
Lembaran kerja
LAMPIRAN 1
Penutup
 (5 minit)
Membuat
Kesimpulan
Berbincang tentang jawapan yang ditulis oleh murid.
Murid membuat pembetulan. Contoh: kesalahan ejaan.
Pengukuhan

Tiada ulasan:

Catat Ulasan